Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web
aktualizováno: 21.05.2018 21:32:05 

CHOVATELSKÁ STANICE OD KUNOVSKÉHO LESA

Historie plemene


Ačkoliv se toto plemeno zdá velmi mladé, má však společný původ s německým ovčákem. Ten začal vznikat v 80. letech 19. století v Německu. Ovčáci byli využíváni hlavně k pasení ovcí, proto byla bílá barva těchto psů běžná a také žádoucí. Pro svůj reprezentativní vzhled ho chovali i Habsburkové a rod Hohenzollernů. V roce 1882 byl na výstavě v Hannoveru baronem von Knigge poprvé předveden ve skupině s německými ovčáky také bílý ovčák. Tento pes byl dědečkem psa, známého pod jménem Horand von Grafrath. V té době začínal Max von Stephanitz šlechtit moderní typ německého ovčáka a tak Horanda s nadšením koupil a použil do začínajícího chovu. Horand byl tmavě vlkošedý pes, ale nesl gen i pro bílou barvu. Bílá barva byla v počátcích chovu německého ovčáka velmi rozšířená. V té době také získal bílý německý ovčák mnoho příznivců a obdivovatelů také v USA.
Stephanitz zpočátku proti bílé barvě německých ovčáků nic nenamítal (zabýval se hlavně upotřebitelností), ale později pod tlakem mnoha významných chovatelů, svůj názor změnil. Po druhé světové válce došlo k výraznému obratu a bílý ovčák se stal doslova nežádoucí. Velcí chovatelé na něj začali svádět všechna vážná onemocnění a špatné povahy a začali ho nazývat albínem, což byl velký omyl. Bílý ovčák má bílou jen srst, jako jiná plemena, ale pigmentaci nosní houby, pysků apod. má tmavou. V těchto sporech o bílou barvu příznivci bílého ovčáka bohužel podlehli a tažení na jejich zánik mohlo začít. V Německu byli všichni bílí psi z výstav nemilosrdně diskvalifikováni. V USA nastala podobná situace, pouze Canadian Kennel Club odolal tomuto "honu na čarodějnice" a i dále uznával bílou barvu německého ovčáka. Také tamní chovatelé to nevzdali a založili si svůj klub. Navzdory tomu už je žádný klub ani svaz od roku 1968 do plemenné knihy nezapisoval (kromě Kennel Clubu).
Až v roce 1970 přivezla švýcarka A. Burchová bílého ovčáka zpět do Evropy. Tohoto dospělého psa importovala z USA, kde žila a tyto psy znala. Moc si cenila jejich pracovních schopností a tak se snažila prosadit i jejich oficiální chov. To se však moc nedařilo a když se pak odstěhovala zpět do USA, chov opět upadal. Zlom nastal až v roce 1984. Švýcar J. Epprecht se zasloužil o velký rozvoj tohoto plemene - nyní zvaného americko - kanadský bílý ovčák, importoval několik psů a založil oficiální klub. V Americe je to však stále bílý německý ovčák, kde má mnoho příznivců a samostatných klubů. Prvního bílého ovčáka k nám dovezla p. Hesová z Libně, ale první vrh štěňat s PP se narodil v chovatelské stanici "Acabo Czech" p. Peckové.

U FCI bylo toto plemeno do června 2011 evidováno v národním registru, nebylo plně uznáno. Po několika jednáních ve Švýcarsku bylo nakonec FCI plně uznáno pod novým názvem a s tím souvisejících změnách.

http://bily-ovcak.cz/plemeno.html

TOPlist